Farby – sposób na magiczne wnętrza

Trzeba przyznać, iż nic nie jest w stanie tak zmienić wnętrza pomieszczenia, jak odpowiednia farba. Jednakże to od nas zależy, jak ta farba ostatecznie będzie wyglądać – wszystko zależy bowiem od rodzaju farby, a jak wiadomo każda ma nie tylko inny kolor, ale i przeznaczenie do konkretnego pomieszczenia. Wielu z nas ma problemy podczas pierwszego malowania. Nie wiemy bowiem, czy powinniśmy zacząć od sufity czy od ścian, w jaki sposób nakładać farbę w miarę równomiernie oraz jak uzyskać pożądany przez nas kolor. W poniższym artykule wyjaśnimy wszystkie te nieścisłości. Na samym początku, już kiedy będziesz kupował farbę, zwróć uwagę na to, czy: jest ona trwała, odporna na ścieranie, jej właściwości chemiczne nie są niebezpieczne dla ludzi o otaczającego ich środowiska oraz, czy dobrze przyczepiają się one do podłoża.

Gdzie ściany są najbardziej narażone na zabrudzenia? Przede wszystkim w kuchni oraz w pokoju dziecięcym. To tam właśnie mogą na nie tryskać dziwne, nieznane substancje, które ciężko jest potem zmyć. Jeżeli zatem chcesz pomalować któreś z tych pomieszczeń, udaj się do sklepu po farbę która: jest odporna na wilgoć, ścieranie, którą możemy oczyszczać wilgotną gąbką. W takiej sytuacji niezastąpiona jest akrylowa farba emulsyjna. W pokoju dziecięcym również powinna być specjalna farba – delikatna oraz nieszkodliwa dla zdrowia malucha. Najlepiej jest użyć jak najzwyklejszej, wodorozcieńczalnej, w której składzie nie ma rozpuszczalników i amoniaku. To ważne, gdyż dzieci mają dużą skłonność do alergii.

Jak pomalować ściany w najbardziej intymnym zakątku naszego mieszkania, czyli w sypialni? Dokładnie tak samo, jak zrobilibyśmy to w salonie. Te dwa pomieszczenia charakteryzują się tym, że z reguły są suche. Stąd mamy dużą dowolność, i możemy zastosować wszystkie rodzaje farb wodorozcieńczalnych. Możesz tutaj pobawić się farbami emulsyjnymi, dobrze kryjącymi oraz wydajnymi. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeżeli chcemy pomalować łazienkę – czyli pomieszczenie, w którym z reguły panuje wilgoć i łatwo o to, by na ścianach zrobił się grzyb. Dlatego też musimy zastosować farby wodoodporne – mamy ich dwa rodzaje, lateksowe i akrylowe. Pamiętaj – zanim w ogóle zabierzesz się do malowania, upewnij się, że powierzchnia ściany jest sucha, równa i czysta. Do tego wszystkiego musi być w odpowiednim stopniu zagruntowana – ażeby sobie to zapewnić, wystarczy kupić w sklepie środki gruntujące. W przypadku braku takowych, w ostateczności, poleca się użycie rozcieńczonej farby. 

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s