Sztuka nakładania farby

Dobór odpowiedniej farby do malowania pomieszczeń to jedno – wymaga to pewnej wiedzy lub grupy doradców. Natomiast samo malowanie pokojów może sprawić nie lada problem początkującemu malarzowi. Trzeba jednak zagłębić się w arkana tej sztuki, jeżeli nie chcemy wydać majątku na profesjonalnego malarza. Od czego musimy zacząć? Na samym początku warto podkreślić, że w malowaniu domu główną, świętą zasadą jest: najpierw zajmujemy się sufitem, a dopiero potem przechodzimy na ściany. I tutaj jest również pewna kolejność: sufit, przesuwamy się od okna aż do przeciwległej ściany. Malowanie ściany rozpoczynamy od naroży. Do malowania potrzebujemy pędzli różnych wielkości – dużego do pokrywania farbą większych powierzchni oraz małego, dzięki którym łatwo pomalujemy miejsca wymagające większej finezji – czyli na przykład koło gniazdek czy włącznikach światła. Jeżeli malujesz pędzlem, to nie bądź zdziwiony, że pozostawi on pewne ślady. Jest to spowodowane zróżnicowaną twardością włosia.

1_kitchen

Samo nakładanie farby nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Istnieje specjalna technika, zgodnie z którą powinniśmy to robić, aby farba była nałożona równomiernie. Nakładamy ją bowiem krzyżującymi się ruchami, a dopiero pod koniec musimy postarać się, by rozprowadzić ją bardziej równomiernie. Dzięki takiej technice unikniesz późniejszych przebarwień – miejsc w innych odcieniach lub błyszczących. Jeżeli chcemy mieć pewność, że farba zostanie nałożona jak należy, możemy spróbować farb natryskowych. Obecnie mają one wiele zalet: trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, substancje chemiczne oraz słońce. Mają one bardzo ciekawy sposób nakładania – robimy to bowiem używając specjalnego pistoletu pneumatycznego. Farby natryskowe nie są wymagające, jeżeli chodzi o rodzaj materiału pod spodem: może być to tynk, gips, cegła, drewno, ceramika, metal, szkło.

Zabaw się w artystę. Po tym jak poznałeś podstawowe arkana malowania ścian, możesz spróbować coś nieco przyozdobić. W jaki sposób możesz sprawić, że Twoje ściany wyróżnią się na tle pozostałych? Spróbuj zrobić przecierki. Robi się je w ten sposób: najpierw nakładasz na ścianę farbę stanowiącą podkład, a następnie na nią kładziesz farbę wykończeniową (w fachowym języku zwie się ją strukturalną). Mokrą farbę możesz formować według własnych zachcianek – używasz do tego szmatki, packi lub szablonu. Nie zapominaj o tym, jak ważny jest dobór koloru ściany. Farby mokre wyglądają inaczej niż suche – dlatego też warto zakupić taką, która będzie przygotowana wcześniej w mieszalniku. Unikniesz dzięki temu rozczarowania, kiedy farba wyschnie na Twoich ścianach. 

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s